Heřmánek lékařský
Matricaria chamomilla L.
Možnost záměny: V přírodě může být zaměněn za některé druhy rmenů (Anthemis) a za heřmánkovec nevonný (Matricaria perforata), které však mají plné, ploché, nebo polokulovité a plevkaté květní lůžko a buď nevoní nebo nepříjemně páchnou.

Sběr a sušení:
Droga: rozkvetlé úbory s krátkými stopkami (Flos chamomilae)
Úbory se sbírají od června do září, buď ručně nebo pomocí hřebenů. Suší se ihned po sběru bez obracení v tenké vrstvě ve stínu, při umělém sušení nesmí teplota překročit 40 °C, aby nedošlo ke ztrátám silice. Drogu je nutno chránit před vlhkem a světlem. Ke skladování jsou nejvhodnější těsné uzavřené plechovky. Správně usušená droga má charakteristickou příjemnou vůni, nahořklou chuť a zachovává si původní barvu.

Použití:
Má výrazné protizánětlivé účinky, působí dezinfekčně, spasmolyticky, proti nadýmání, podporuje pocení, má i mírně uklidňující, adstringentní a žlučotvorný účinek. Zevně se používá k obkladům a koupelím na rány, spáleniny a zánětlivá onemocnění (např. hemoroidy), jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny, hrtanu, dásní a k výplachům. Vnitřně se používá zejména při žaludečních potížích, nadýmání, střevních katarech, průjmech, gynekologických potížích, zámětech močových cest a při nemocech z nachlazení jako potopudně působící prostředek. Čaj se připravuje jako zápar a obvyklé dávkování je polévková lžíce, u dětí pak čajová lžička na šálek. Nejčastěji se používá v čajových směsích, např. při nadýmání se doporučuje směs stejného množství heřmánku, máty, kozlíku, kmínu a anýzu, při střevních potížích směs heřmánku, meduňky, máty a lékořice, pro pocení směs heřmánku a lípy.

Dávkování:
vnitřně - 1 kávová lžička na šálek nálevu, pije se několikrát denně;
zevně - 3 polévkové lžíce na 5l nálevu k výplachům a ke koupelím.
Upozornění: u lidí alergických na složnokvěté rostliny může heřmánek vyvolat alergické reakce.