Jmelí bílé
Viscum album L.

Sběr:
nejvíce obsahových látek má jmelí sbírané v březnu, listopadu a prosinci. Dříve se sbíraly větvičky i s listy, později se ukázalo, že mnohem hodnotnější jsou samotné listy (Folium visci albi). V hotových čajích nejčastěji najdeme mladší větévky s listy, bez silnějších stonků. Uchovává se nejdéle 2 roky, starší droga je bez účinku.

Předpisy:
výluh za studena - 2 čajové lžičky jmelí zalijeme 300 ml studené vody, necháme 8 hodin vyluhovat. Výluh přecedíme. Užíváme 3 x denně 1 dl.

nálev - 2 lžičky řezané drogy přelijeme 1/4 l vařící vody a zakryté necháme 20 minut stát. Přecedíme. Pijeme vlažné ráno a večer.

prášek - 1,5 g 3 x denně.

Použití:
vnitřně -
při příznacích stáří, vysoký krevní tlak, kornatění tepen, mrtvice, nervové poruchy srdeční, působí uklidňujícím způsobem na centrální nervový systém, prostředek protikřečový, proti krvácení (z nosu, z plic, při silné menstruaci, ze střev, hemeroidy...), močopudný prostředek, podpůrně při léčbě nádoru prsu, reguluje vylučování žluči a ovlivňuje činnost slinivky břišní.
Používáme-li ho ke snížení krevního tlaku, efekt se dostaví nejdříve po týdnu pravidelného užívání. Doporučuje se však drogu užívat během šestitýdenní kůry s týdenními přestávkami.
Jmelí by se nemělo používat při nedostatečné činnosti srdce a ledvin provázené otoky.

zevně -
krvácení z nosu (výplach studeným nálevem)

mast na omrzliny - čerstvé bílé bobulky jmelí bílého utřeme se sádlem.

Jmelí zavěšené na dveřích patří k tradičním vánočním zvykům. Ochraňuje před zlem. Políbení pod jmelím na Štědrý den má zajistit lásku až do příštích Vánoc a podle Keltů líbání pod jmelím zajišťuje také plodnost. Jmelí údajně nosí štěstí tomu, kdo je jím obdarován, ne tomu, kdo si jej sám koupí. Darujete-li někomu o Vánocích kytičku jmelí, přinese mu to radost, lásku a ochranu před nemocemi. Do domu přináší jmelí štěstí, odvahu a lásku.

Ať už kupujete jmelí přírodní, pozlacené nebo postříbřené, na Vánoce by nemělo ve vašem domě chybět. Můžete jej zavěsit na dveře, okno nebo lustr či dát do vázy na stůl.