Sedmikráska chudobka
Bellis perennis

Sběr:

Sbíráme:
květní úbory se stopkou do 2 cm (duben - říjen).
 (jarní sběr poskytuje hodnotnější drogu)

Použití:
doporučuje se ke zvýšení výměny látkové v játrech , žlučníku a slezině,  proti chřipce, jako prostředek močopudný, při vodnatelnosti a otocích, při chronických onemocněních dýchacích cest a kašli.                                                  

Čaj (odvar):
Odvar: 3 lžičky drogy vhodíme do ½ l vařící vody a necháme přejít varem. Na 15 minut odstavíme a potom pijeme po doušcích 2 šálky denně. Při zánětu průdušek (kombinujeme s jitrocelem a podbělem) 
Při onemocnění dýchacích cest pijeme teplý, jinak vlažný nebo studený.

Sedmikrásový sirup1:
Sirup: hrst květů vhodíme do 1/2 vařící vody a necháme 12 hodin stát. Scedíme, prolisujeme přes plátno a šťávu dále vaříme s 1/2 kg cukru až do zhoustnutí.
Užíváme 2 - 4 lžičky denně proti kašli.
Sedmikráskový sirup 2:
500 květů sedmikrásky, 1 citrón, 750 g krystalového cukru, 750 ml vody
Květy spaříme ve vroucí vodě a přidáme nakrájený citrón. Zakryjeme a necháme stát do druhého dne. Poté přecedíme, přidáme cukr a svaříme do hustoty sirupu. Přidáváme do čaje při onemocnění dýchacích cest. Zbylé květy zasypeme cukrem a používáme na zdobení.

Listy jarních rostlin sedmikrásky se upravují jako salát, nebo se přidávají ¨do zeleninových jarních polévek.Patří také mezi cenné jarní suroviny, obsahuje vitamín C, minerální látky, organické kyseliny, flavonoidy, inulin a další účinné látky. Jako léčivá rostlina i v kuchyni se používají volně rostoucí sedmikrásky.
Sedmikrásková omeleta
Připravíme obvyklým způsobem omeletové těsto, nalijeme na pánev a posypeme strouhaným sýrem. Těsně před ztuhnutím posypeme nasekanými lístky sedmikrásky. Neobracíme, přehneme napůl a podáváme.
Salát
Sedmikráskové listy, květy i kořeny jsou po důkladném oprání vhodné na salát, samostatně nebo do směsí.
Další tipy
Přidáme sedmikrásku do bramborového salátu, do nádivky, sypeme květy na chleba s máslem, do pomazánek, do karbanátku, do bramborové kaše, do míchaných vajíček, do rizota, do těstovin – no prostě můžeme kam nás napadne.

Zevně:
se užívá při kožních chorobách, na hnisavé záněty,  vředy a otoky. 

Odvar můžeme použít (s příměsí řepíku) na koupel při kožních chorobách.